رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) گفتند: علی رغم وجود قوانینی که به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسیده، اما متاسفانه این قوانین و موازین شرعی در بانک ها به خوبی اجرا نمی‌شود.    

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله مصباح یزدی، امروز در دیدار مدیران بانک ملت استان قم، با اشاره به برخی مشکلات بانکداری در کشور، اظهارداشت: قوانین خوبی از سوی شورای نگهبان تصویب شده، ولی مجریان آن در بانکها، این قوانین را مطابق موازین شرعی اجرا نمی کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه دادند: وقتی قانونی در جمهوری اسلامی وضع شود و به تایید شورای نگهبان برسد، بدین معنا است که کاملا اسلامی و مطابق با موازین شرعی و فقه شیعی است، ولی متاسفانه امروز فقط به عنوان عقود شرعی اکتفا می‌شود و هنوز معاملات مطابق بانک های غربی و قبل از انقلاب صورت می‌گیرد، این مشکل اجرایی است.

کارکنان بانک‌ها هیزم‌آور جهنم نباشند

ایشان خطاب به کارکنان و مدیران متدین بانک ها تاکید کردند: با وجود قوانین اسلامی پا را فراتر نگذاشته و واسطه جهنم رفتن دیگران نشده و هیزم آور جهنم نباشید.

رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) گفتند: باید معاملات بانکی به صورت شرعی و مطابق قانونی که در شورای نگهبان وضع شده، باشد، همچنین مدیران بانک ها در انجام موازین شرعی دقت بیشتری کرده و در این راستا کارکنان بانک و مشتریان را تفهیم نمایند.

ایشان تصریح کردند: می بایست در بانک ها افرادی مامور توجیه و تفهیم مشتریان باشند، تا مطابق با موازین شرعی و قانونی معاملات خود را انجام داده و قصد و نیت مردم را تصحیح کرده و آنها را از حالت ربوی خارج کنند، تا مشتریان متوجه باشند که انجام چه معامله ای و با چه قصد و نیتی از ربوی شدن آن جلوگیری می کند.

آیت الله مصباح یزدی عنوان کردند: سعی شود رفتارهایی که در ظاهر شکل شرعی و قانونی دارد، ولی قشر مستضعف و کم درآمد جامعه را تحت فشار قرار می دهد، صورت نگیرد و اخلاق در بانک های جمهوری اسلامی رعایت شود.

ایشان اضافه کردند: امروز با تاثیرپذیری از اقتصاد غربی لیبرالی، متاسفانه اخلاق شرعی و اسلامی در بانک ها رعایت نمی شود، به طوری که سودهای بالا اجحاف در حق مردم است.

معظم‌له تصریح کردند: صوری شدن موازین شرعی در بانک ها تبعات بدی دارد که دودش بر چشم مستضعفین می‌رود و نهایتاً جامعه را دچار بحران می کند.

تاکید بر پیاده سازی بانکداری اسلامی در جامعه

عضو مجلس خبرگان رهبری گفتند: آنچه در غرب رخ داده پیامد همین مسئله بوده و بحران اقتصادی که در مهمترین نقاط و قطب های اقتصادی دنیا واقع شده از همین سودجویی های غیر منصفانه است بنابراین ما باید عبرت گرفته و بانکداری اسلامی را در جامعه پیاده کنیم.

آیت مصباح یزدی در پایان با بیان این مطلب که بانک، پدیده ای اجتماعی است که با پیشرفت تمدن بشری تشکیل شده تا از منافع آن همگان استفاده کنند، نه اینکه مورد سود جویی برخی از اقشار و عمدتا ثروتمندان قرار گیرد، یادآور شدند: بانک غیر از انتقال نقدینگی، می‌تواند فعالیت های اقتصادی کلانی در کشور انجام دهد که از یک سو خدمت به مردم بوده و از سوی دیگر سود آور باشد و در پیشرفت کشور نیز نقش داشته باشد.
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
طرز تهیه روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.