ایسنا: عضو هيأت علمي موسسه ملي اقيانوس‏شناسي از مشاهده پديده كشند قرمز از دو نوع متفاوت و توامان به رنگ‌هاي سبز كم رنگ و قرمز شكلاتي رنگ در آب‌هاي ساحلي چابهار خبر داد كه طبق بررسي‌هاي انجام شده مربوط به شكوفايي گونه‌اي تاژكدار پلانكتوني و گونه‌اي ‌تاژكدار احتمالا سمي و خطرناك است كه انجام تحقيقات بيشتر در زمينه شناسايي و بررسي اكولوژي جلبك‏هاي مضر براي حصول اطمينان از سمي بودن يا نبودن آن ضروري است.

دکتر حميد رضايي با اعلام اين مطلب گفت: تيم اعزامي مركز ملي اقيانوس شناسي كه به منظور بررسي مرجان‌هاي آب‏هاي ساحلي چابهار عازم اين منطقه شده بود، پس از چند روز متوالي (29 فروردين تا اول ارديبهشت ماه جاري) به دليل ماندگار شدن پديده كشند قرمز و عدم ديد كافي موفق به نمونه برداري نشد و از مرجان‏هاي اين منطقه عكسبرداري به عمل نيامد. با اين وجود، وقوع پديده كشند قرمز از دو نوع متفاوت و به طور توأم در اين آب‏ها خيره كننده بود.

وي خاطرنشان كرد: اين پديده در آب‏هاي درون خليج چابهار و به وسعت كم (يک تا دو كيلومتر) در نزديكي اداره بندر به رنگ سبز كم رنگ ظاهر شده و آب‏هاي خارج از خليج چابهار (واقع در شرق آن) به رنگ شكلاتي ظاهر شده و در مواقعي كه شدت باد كمتر مي‏شد از غلظت بيشتري به ويژه در آب‏هاي نزديك به ساحل برخوردار بود و وسعت آن در آب‏هاي نزديك به ساحل و دورتر از آن به چندين كيلومتر بالغ مي‏شد.

رضايي تصريح كرد: بررسي دقيقتر نمونه‏هاي زنده جمع آوري شده از كشند قرمز سبز رنگ توسط ميكروسكوپ نشان داد كه اين كشند بر اثر شكوفايي تاژكداران پلانكتوني Noctiluca miliaris رخ داده است. اين تاژكداران فاقد كلروفيل بوده و از پروتوزوآ (تک‏ياختگان) تغذيه مي‏كنند و به طور قابل ملاحظه‏اي توليد "بيولومينسانس" كرده و نامشان در واقع به معناي "نور شب" است.

از طرف ديگر، كشند قرمز شكلاتي رنگ تا عمق 5/2 متري لايه ضخيمي را تشكيل مي‏داد، اما در لايه‏هاي پايينتر از ضخامت آن كاسته شده تا حدي كه ديد براي يك غواص به كمتر از 20 تا 30 سانتي متر مي‏رسيد و دماي آب از 5/24 تا 25 درجه سانتي گراد در نوسان بود.

وي خاطرنشان كرد: ابتدا تصور مي‏شد كه كشند قرمز ياد شده از همان گونه Cochlodinium polykrikoides باشد كه پيش از اين در سال 1387 در آب‏هاي خليج فارس و درياي عمان به وقوع پيوست، زيرا رنگ و نزديكي آن به ساحل از عوامل مشكوك به اين قضيه بود، اما بررسي دقيقتر نمونه‏هاي زنده با استفاده از ميكروسكوپ نشان داد كه احتمالا از جنس .Gymnodinium sp ‌باشد اما متاسفانه گونه آن مشخص نيست.

رضايي تصريح كرد: از آنجايي كه اين تاژكدار داراي چندين گونه بوده و برخي از گونه‏ها سمي هستند و پيش از اين نيز سبب مرگ و مير ماهيان در آب‏هاي خليج كويت شده اند، به تحقيقات بيشتري در زمينه شناسايي و اكولوژي جلبك‏هاي مضر (HAB) نياز است تا از سمي بودن يا نبودن آن اطمينان حاصل شود.

وي تاكيد كرد: از اين رو با توجه به اين مسائل و احتمال قرار گرفتن اين جنس در گونه سمي بايد بلافاصله به بررسي اين موضوع پرداخت چرا كه در صورت سمي بودن آن باعث تلفات ماهيان و خطرات براي انسان خواهد داشت.
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
طرز تهیه روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.