وزیر آموزش و پرورش , مجلس

 

حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» به ابهامات و پرسش‌های برخی منتقدانش پاسخ داد.

 

* "3ـ3ـ6" را من ایجاد نکردم

حاجی‌بابایی در خصوص نداشتن تضمین قانونی برای برنامه‌هایش به خصوص اجرای ساختار "3ـ3ـ6" اظهار داشت: بگذارید بنده ابتدا این پرسش را داشته باشم که آیا مصوبات شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی قانونی است یا نیست؟ لازم‌الاجراست یا نیست؟ ببینید "3ـ3ـ6" "را" من ایجاد نکردم بلکه در حال اجرا هستم.

وی ادامه داد: در مجلس نیز همین صحبت را کردم؛ بنده قانون را اجرا می‌کنم چرا که سند تحولی آموزش و پرورش ابلاغ شده است.

 

* هیچکس نمی‌تواند پایه ششم ابتدایی را حذف کند

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که برخی می‌گویند «چه تضمینی برای حذف نشدن پایه ششم ابتدایی توسط وزیر بعدی آموزش و پرورش است؟»، گفت: امسال ششم ابتدایی را ایجاد خواهیم کرد و چه کسی می‌تواند این را بعد از من تغییر دهد، نمی‌شود.

وی اضافه کرد: اتفاقاً بعضی‌ها شاید بحث‌شان این است که ما کاری را انجام می‌دهیم که کسی نمی‌تواند تغییرش دهد.

حاجی‌بابایی توضیح داد: در ماده 19 برنامه پنجم توسعه عنوان می‌کند «دولت موظف است تحول بنیادین در آموزش و پرورش را براساس فلسفه تعلیم و تربیت مصوب واجرا کند»؛ سوال اینجاست آیا قانون برنامه پنجم لازم‌الاجرا است یا نیست؟

وی افزود: به من می‌گویند «فلسفه تعلیم و تربیت را از کجا آوردید؟» در شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی مصوب  کردم. پس این کاری که انجام می‌دهم هم مصوبه مجلس و هم مصوبه دولت را دارد.

 

* تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس بر اساس قانون انجام شد

این مقام ارشد در وزارت آموزش و پرورش به اختصاص ردیفی در بودجه سال 91 برای تحول بنیادین اشاره کرد و بیان داشت: برای اجرای تحول بنیادین در آموزش و پرورش بودجه و قانون داریم و بر این اساس بنده فعالیت می‌کنم.

وی با بیان اینکه تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس نیز بر اساس قانون انجام شد، گفت: اگر راهکار 1ـ1 از سند تحول را بخوانید می‌گوید «ساماندهی حجم کتب درسی، روزها و ساعات». فصل 7 سند تحول چه می‌گوید؟ می‌گوید مسئول تصویب و اجرای این سند، وزارت آموزش و پرورش است و گزارش را باید یکسال یک بار به شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی بدهد.

حاجی‌بابایی افزود: طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها را به شورای‌ عالی آموزش و پرورش بردم و مصوب کردم ضمن اینکه به امضای رئیس جمهور رسیده و ابلاغ شده است؛ آیا قانون هست یا نیست؟ اصلا شورای‌عالی آموزش و پرورش مصوب کجاست؟

 

* پیش‌دانشگاهی را من حذف نکردم، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرد

وزیر آموزش و پرورش به حذف پیش‌دانشگاهی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: پیش‌دانشگاهی را چه کسی تصویب کرد که نباشد؟ شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرد؛ پس اگر روزی وزیری بیاید و بخواهد پیش‌دانشگاهی را دوباره ایجاد کند باید در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مصوب کند.

وی افزود: مانند این است که مجلس قانونی را مصوب کند و وزیری بگوید می‌ترسم اجرا کنم مبادا وزیری در آینده برخلاف آن را به مجلس آورده و مصوبه اجرایش را بگیرد؛ اینکه ترس ندارد اگر مجلس تصویب کرد پس اجرا می‌شود.

این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: به بنده بگویند، کجای کارم بدون قانون در حال انجام است؟

 

* چرا برخی عجله دارند که من عجله نکنم؟

حاجی‌بابایی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه «برخی منتقدان می‌گویند چرا وزیر آموزش و پرورش برای اجرای طرح‌هایش عجله می‌کند»، بیان کرد: سوالم این است چرا آنها آنقدر عجله دارند که من عجله نکنم؟ چرا آنها آنقدر ناراحتند که من عجله نکنم؟

وی در واکنش به این عقیده منتقدان که باید طرح "3ـ3ـ6" آزمایشی اجرا شود، گفت: یعنی چه جوری انجام دهم؟ امسال در استان فارس ششم ابتدایی ایجاد کنم و سال بعدش در اصفهان ایجاد کنم؟

وزیر آموزش و پرورش افزود: ما برای اجرا دو راه داشتیم یکی از اول ابتدایی شروع کنیم که 12 سال طول می‌کشید تا به پایان دوره برسیم یعنی معنایش این است که در سال 1404 تازه به کلاس 12 می‌رسیم؛ در حالی که باید در سال 1404 رتبه یک منطقه را دارا باشیم؛ ما آمدیم ساده‌ترین شیوه یعنی 6 سال را انتخاب کردیم.

 

*‌ 32 ماه است که می‌گویند عجله نکن

این مقام ارشد وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: می‌گویند «عجله کردم» اما چند سال است که وزیر هستم؟ 32 ماه است؛ آیا 32 ماه پیش نگفتم که می‌خواهم این طرح را اجرا کنم؟ 32 ماه کفایت نمی‌کند که من یک طرحی را بخواهم اجرا کنم؟

وی اضافه کرد: اول مهر، 3 سال می‌شود که صبر کردم؛ چرا بعضی‌ها ناراحتند که من می‌خواهم کار کنم؟

حاجی‌بابایی ادامه داد: به جای اینکه بگویند عجله نکنم، بر من نظارت کنند و اگر بد اجرا کردم و اشکال داشت، ایراد بگیرند اما به من می‌گویند جلو نرو، اشکال پیدا می‌کند.

 

* آموزش و پرورش سیاسی نیست/برای پُست بالاتر تلاش نمی‌کنم

حاجی‌بابایی در پاسخ به این پرسش که ‌«آیا وزیر آموزش و پرورش سیاسی است؟ و آیا در این وزارتخانه برای پست‌ها و مقام‌های بالاتر در جامعه تلاش می‌کند؟»، گفت: آموزش و پرورش سیاسی نیست؛ آنهایی که می‌گویند عجله می‌کنم نیز بر این مبنا سخن می‌گویند اما بدانند که خبری نیست.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه «دویدن وزیر آموزش و پرورش برای چیست؟»، بیان کرد: به خاطر معلمان تلاش می‌کنم و به خاطر آنها حاضرم محکوم شوم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در زمانی که در مجلس نیز بودم همین حرف‌ها را می‌زدم اکنون معلمان راضی هستند چرا بقیه ناراضی هستند؟

وی در پاسخ به این پرسش که ‌«چرا حضور خبرنگاران در برنامه‌های خبری آموزش و پرورش کم است؟»، اظهار داشت: برنامه‌های آموزش و پرورش کارشناسی و کارگاهی است؛ خبری نیست..../فارسرپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
طرز تهیه روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.