تاريخ : | | نویسنده : barg-news
230503-499017.gifعصر ایران - در دعوای اخیر علی کریمی و علی دایی، سرمربی فعلی پرسپولیس علی کریمی را به پرسپولیسی نبودن متهم کرد و با این مقدمه، خواست این نتیجه را به ذهن مخاطبانش القا کند که خودش پرسپولیسی است.

دایی و کریمی البته هر دو پرسپولیسی‌اند. نه به این معنا که در پرسپولیس بازی کرده‌اند بلکه به این معنا که آدم با دیدن آنها یاد پرسپولیس و تایخ این باشگاه می‌افتد.

چنین بازیکنانی از اوایل دهه 1380 در پرسپولیس کمیاب شدند. از آغاز لیگ برتر، دیگر کمتر بازیکنی در پرسپولیس یافت می‌شود که بوی پرسپولیس بدهد و آدم با دیدن او، احساس کند که یکی از بازیکنان پرسپولیس و نه راه آهن و صبای قم را می بیند!

شاید قرادادهای کوتاه مدت یکی از علل بی‌هویت شدن بازیکنان تیم پرسپولیس از حیث "پرسپولیسی بودن " بوده باشد.

وقتی بازیکنی چون شیث رضایی کاپیتان پرسپولیس در لیگ برتر می‌شود، می‌توان درک کرد چرا پرسپولیس سال‌های اخیر یادآور پرسپولیس دهه‌های 60 و 70 نبود.

در دهه‌های 60 و 70، بازیکنانی چون ناصر محمدخانی، فرشاد پیوس، محسن عاشوری، مجتبی محرمی، محمد پنجعلی، وحید قلیچ، حسین عبدی، ضیاء عربشاهی و از همه مهمتر علی پروین در پرسپولیس توپ می‌زدند. آنها به دلیل سال‌ها دویدن و توپ‌زدن در پرسپولیس، نمادهای "پرسپولیسی بودن" در فضای جامعه فوتبال ایران بودند.اما اکنون بازیکنانی چون جلال حسینی و محسن بنگر و قاسم دهنوی و رضا حقیقی و حتی محمد نوری – که کاپیتان پرسپولیس است – هویت پرسپولیسی ندارند.

اگر در دهه 60 فرشاد پیوس و ناصر محمدخانی به دارایی و یا شاهین بوشهر می‌رفتند، امر غریبی رخ داده بود. اما اگر محسن بنگر سال آینده از پرسپولیس به ذوب آهن اصفهان برود، هیچ واقعه غریبی رخ نداده است. این واقعه برای تماشاگران پرسپولیس اهمیت ویژه‌ای ندارد.شاید علی دایی و کریم باقری و علی کریمی آخرین پرسپولیسی‌های پرسپولیس به معنای مذکور باشند. ولی تفاوت دایی و کریمی در این است که کریمی ادعای پرسپولیسی بودن ندارد و به درستی می‌گوید کسانی که بیش از ده سال در پرسپولیس توپ زده‌اند، پرسپولیسی‌تر از او هستند.

امروز بازیکنانی چون عباس کارگر و وحید قلیچ کمتر در پیش چشم مردم قرار دارند و کمتر کسی از آنها یادی می‌کند. کارگر و قلیچ سالها برای پرسپولیس بازی کردند در ازای دریافت مبالغ کم. وحید قلیچ راننده آژانس بود سنگربان پرسپولیس. اما سابقه حضور او در پرطرفدارترین تیم فوتبال ایران، بیش از مجموع سابقه حضور دایی و کریمی در پرسپولیس بود. از قضا قلیچ برای پرسپولیس خیلی هم موثرتر از علی دایی و علی کریمی بود. او سال ها سنگربان موثر پرسپولیس بود اما دایی و کریمی بیشتر به دلیل درخشش در تیم ملی ( و دایی به دلیل درخشش در بوندس لیگا) در فوتبال ایران کسب اعتبار کرده‌اند.البته که دایی و کریمی سطح فوتبالشان بالاتر از قلیچ و کارگر و عبدی و عاشوری بوده است، ولی نباید فراموش کرد که عاشوری و قلیچ و کارگر و ... عاشقانه برای پرسپولیس بازی می‌کردند. مجید نامجومطلق وقتی که قرار بود به پرسپولیس بیاید (و سرانجام حضورش در پرسپولیس منتفی شد)، فقط یک موتوسیکلت از مدیران پرسپولیس خواست!  وحید قلیچ دختر دو سه ساله‌اش سرطان داشت و با حقوق اندک جسورانه‌ترین بازی‌ها را برای پرسپولیس انجام داد.

بازیکنان آن دوره، برخلاف علی دایی، با وجود فقری که داشتند، به دلیل عدم دریافت اندک‌پول تعیین شده بابت حضورشان در پرسپولیس، از این باشگاه شکایت نکردند. اما علی داییِ ثروتمند، خیلی راحت بابت 300 میلیون تومان – که برای او پول بسیار کمی است – از پرسپولیس شکایت کرد.

بازیکنان آن دوره، اگر هم گاهی مجبور می‌شدند پرسپولیس را ترک کنند، برخلاف علی دایی، بابت گل‌خوردن پرسپولیس "نعره‌های شادی" نمی‌کشیدند!مجتبی محرمی در اوایل دهه 70 با تیم کشاورز قرارداد بست تا زندگی‌اش به لحاظ مالی کمی رونق بگیرد. اما وقتی ناراحتی تماشاگران پرسپولیس و علی پروین را دید، به پرسپولیس بازگشت و حتی از علی پروین هم عذرخواهی کرد!

آری، بازیکنان آن دوران پرسپولیسی‌تر از بازیکنان این دوران بودند. آنها پول و جاه‌طلبی‌های شخصی‌شان را به موفقیت پرسپولیس ترجیح نمی‌دادند.

اما از این نکات که بگذریم، علی دایی که سابقه شکایت از پرسپولیس را هم در کارنامه پرسپولیسی بودنش به چشم می خورد و بابت گل خوردن پرسپولیس از راه آهن آن طور شادی می‌کرد، بهتر است علی کریمی را، که چنین اموری در کارنامه پرسپولیسی بودنش دیده نمی شود، به پرسپولیسی نبودن متهم نکند.

 دایی و کریمی کم و بیش به یک اندازه پرسپولیسی‌اند و هر دوی آنها، به مراتب کمتر از علی پروین و ناصرمحمدخانی و فرشاد پیوس و مجتبی محرمی پرسپولیسی‌اند.

در تاریخ باشگاه پرسپولیس، پیوس و پنجعلی و محمدخانی و محرمی به مراتب مهمتر از علی دایی‌اند که این روزها از موضع "پرسپولیسی واقعی" سخن می‌گوید. علی پروین که دیگر جای خود دارد!   

برای خواندن سایر خبرهای ورزشی کلیک کنید
رپورتاژ
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
طرز تهیه روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای توسط رایتک
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
اتوبار و باربری تهران برای اسباب کشی
استعلام قیمت لحظه ای کالاهای دیجیتال
فال حافظ

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | جوش فلزات | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.